Co znamená Ferrari pro F1?

8. února 2009 v 18:59 | Miki |  Zprávy z F1
Jakých odpovědí se dočkáte, když se zeptáte největších jmen motorsportu na nejslavnější tým? Silniční auta byla pro Enza Ferrariho pouze prostředkem, aby vydělal peníze na závodění. Scuderii Ferrari založil v roce 1929, aby mohl soupeřit s Alfou Romeo. Sériová vozidla byla vedlejším, v podstatě nedůležitým produktem. Jejich divizi založil na konci čtyřicátých let. Kouzlo moderního Ferrari je založeno na jeho závodním odkazu.


Tým závodí ve formuli 1 od premiérové sezony v roce 1950 a vyhrál svůj první mistrovský titul s Albertem Ascarim v sezoně 1952, když ještě Bruce McLaren a Frank Williams tahali doma kačera po dvoře. Mají na kontě 15 rekordních titulů mistra světa a 15 Pohárů konstruktérů. Většina nejslavnějších jezdců (Ascari, Fangio, Andretti, Lauda, Gilles Villeneuve, Prost, Mansell, Schumacher) s koníkem na kokpitu závodila a každý z nich přidal svými výkony a charismatem svůj díl do bohaté historie Ferrari. A nad všemi stál Enzo Ferrari, který odešel v roce 1988 a je pokládán za jednoho z největších italských podnikatelů.

Ale triumfy a sláva Ferrari pokračují i v novodobé éře. Na každé závodní trati, dokonce i v Německu, které je domovem nových soupeřů Mercedesu a BMW, září na tribunách hlavně červeno-žluté barvy. V rámci formule 1 má Ferrari výjimečné postavení. Bernie Ecclestone správně včas rozpoznal jeho celosvětový potenciál a dal mu větší podíl na komerčních výdělcích než ostatním. To samozřejmě způsobilo pocity závisti a ukřivděnosti řady soupeřů. Co tedy říkají jejich šéfové a další o nejslavnějším týmu formule 1?


Bernie Ecclestone
Promotér formule 1

Ferrari je ve sportu déle než kdokoli jiný. Takže je to značka, která je známá po celém světě. Ale formule 1 je pro Ferrari stejně důležitá jako Ferrari pro formuli 1.


Flavio Briatore
Šéf týmu Renault

Ferrari je jako ostatní týmy ve formuli 1. Potřebujeme deset týmů a nemůžeme si dovolit žádný ztratit. Z tohoto pohledu není Ferrari důležitější než ostatní. Mají sice nejvíce fanoušků, ale jak důležitý je Manchester United pro fotbal?


Frank Williams
Legenda formule 1

Ferrari je jednoduše nejdůležitější tým formule 1. Mají největší fanouškovskou základnu po světě a stavějí fantastická silniční auta.


Martin Brundle
Komentátor ITV

Ferrari je neodmyslitelnou součástí značky F1. Jsou tu od počátku a mají nenapodobitelné kouzlo a vůli vítězit, což je činí zajímavé. Někteří lidé sledují formuli 1 jen proto, že je v ní Ferrari. Na té barvě Ferrari je něco, co symbolizuje celou formuli 1. Jezdec samozřejmě může vyhrávat i v jiných týmech, ale asi v žádném jiném se vám tolik nerozbuší srdce jako ve Ferrari. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama